
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Dual A-Arm IRS |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | Tire Ply Rating: 8-Ply Rated |
| Rear Tire | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | Tire Ply Rating: 8-Ply Rated |
| Front Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.8" h |
| Wheelbase | 113 in (2,870 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (360 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Seat Height | 32.9 in (835 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 1,953 lbs (886 kg) |
Electronics
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | Dual LED Headlights, 1250lm Low Beam, 2300lm High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, 2 DC Outlets, USB Charge Port, Automatic Speed Limiting in 2 mph increments starting at 16 mph to max speed. |
| Warranty | |
| Handlebars | Aluminum |

