
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Shocks | 2.5 in Walker Evans Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 3.0 in Walker Evans Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | 25 x 8-12; Carlstar 489 | 4 Ply Rated |
| Rear Tire | 25 x 10-12; Carlstar 489 | 4 Ply Rated |
| Wheels | Stamped Steel |
Dimensions
| Wheelbase | 73 in (1,854 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 11 in (279 mm) |
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in |
Capacities
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Storage Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Gas Assist Dump Box, Single Latch Tailgate, Rear-mounted Fiberglass Insulated Exhaust System, Standard In-dash SAE Charge Port, 340 CCA Battery, 660W Charging System (Stator), 20.25 Gal. Onboard Storage with Enclosed Dash Bins and Integrated Cell-phone Holder, Sealed Suspension Bushings and Wheel Bearings, Steel Front Bumper With Winch Mount and Bull Bar, Rear Wheel Liners |
| Lighting | 55W Headlight, LED Taillamps |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |

