
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring Live Valve gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62" w x 75.8" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Towing Capacity | 227 lbs (500 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (27.3L) Rear Dry Storage |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad & 10.25 in. touchscreen display |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 1700-W |
Lights & Safety
| Features | Other Standard: 7" Glove Touch Display, Plow Mode, Group Ride, GPS Navigation, Bluetooth, 3,500 lb. Polaris HD Winch with Auto Stop and Synthetic Rope, Front Trail Bumper, Front and Rear Rack Extenders, Painted Plastics, Painted Springs, In Pod USB Charger, PIN Activated Secrity System (P.A.S.S.), Front and Rear A-Arm Guards |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 / Limited |
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |

