
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.49 gal (17 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 16.9 gal (63.9 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs (196 kg) |
Electronics
| Gauges | Standard and Limited: Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp Limited +Tech: Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Gas Assist Dump Box, Single Latch Tailgate, Rear-mounted Fiberglass Insulated Exhaust System, Standard In-dash SAE Charge Port, 340 CCA Battery, 660W Charging System (Stator), 20.25 Gal. Onboard Storage with Enclosed Dash Bins and Integrated Cell-phone Holder, Sealed Suspension Bushings and Wheel Bearings, Steel Front Bumper With Winch Mount and Bull Bar, Rear Wheel Liners |
| Handlebars | Aluminum |

