New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Brembo / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear Braking System | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Calipe |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60 B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Front Wheel | Machine Highlighted Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machine Highlighted Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 45.5" h |
| Wheelbase | 64.6 in (1,640 mm) |
| Ground Clearance | 5 in (128 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Rake / Trail | 28° / 4.4" |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 990 lbs |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, 90 Watt Audio System with Bluetooth, Smartphone Compatible Input, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |

